10 sierpnia 2016

Mini Metro


"Mini Metro" to dość prosta graficznie gra strategiczna, lecz nie znaczy to że jest ona nudna. Naszym głównym zadaniem jest rozplanowanie metra tak by dało się w nim szybko i sprawnie przemieszczać. Im dłużej gramy tym trudniej jest wszystko rozplanować.
Miasta
Na początku mamy odblokowane 4 miasta. Są to: Londyn, Paryż, Nowy Jork i Berlin. By odblokować następne (Melbourne, Hong Kong, Osaka, Petersburg, Montreal, São Paulo Kair i Auckland) potrzebujemy zdobyć określony wynik na już dostępnych. 


Odblokowane
Budowa linii
Na początku gry mamy do dostępu 3 linie, 3 lokomotywy i 3 tunele. Każda linia potrzebuje lokomotywy. Wielką przeszkodą w budowie metra są rzeki. Problem ten można ominąć dzięki wspomnianym wcześniej tunelom. Na niektórych mapach zamiast tuneli są mosty, lecz działo to w ten sam sposób. Co jednak gdy zabraknie nam lokomotyw, lub tuneli/mostów.  Kolejne dostaniemy pod koniec tygodnia. Otrzymamy nową lokomotywę i wybór: nową linie, nowy tunel/most, czy nowy wagon. Niestety wybrać możemy tylko jedną z dwóch rzeczy. Tak z dwóch, ponieważ gra losowo daje nam dwie możliwości. 


Stacje
Przejdźmy teraz do stacji na początku gry mamy ich tylko trzy rodzaje: kółko, kwadrat i trójkąt. Z czasem jednak zaczną nam się pojawiać stacje specjalne oznaczone np. gwiazdką, plusikiem, kroplą wody itp. Jak to mówią im dalej w las tym więcej drzew. To powiedzenie wręcz idealnie sprawdzi się w tej sytuacji. Gdy stacji jest już za dużo, ludzie będą chcieli przedostać się z jednego końca mapy na drugi, a linie mogą tam nie dobiegać. Tu z pomocą przychodzi nam stacja przesiadkowa. Jak sama nazwa wskazuje ludzie mogą na niej przesiadać się z jednej linii na druga. Niestety dostajemy ją co jakiś czas więc możemy ją dostać gdy jej nie potrzebujemy i na odwrót. 


Codzienne wyzwanie 
Codzienne wyzwanie to jeden z trzech trybów gry. Jak sama nazwa wskazuje codziennie mamy nowe wyzwanie. Polega to mniej więcej jak odblokowywanie miast. Tylko, że w codziennym wyzwaniu mamy ranking (możemy zobaczyć jak nam poszło, a jak innym)




Tryb bez końca i Tryb ekstremalny
Są to dwa pozostałe dwa tryby gry. Ich zasady są dosyć proste. W trybie bez końca nie trzeba się przejmować zatłoczeniem stacji, a w trybie ekstremalnym nie możemy usuwać postawionych tras co jest naprawdę dość trudne, ponieważ linie mogę wychodzić naprawdę dziwnie.

W skrócie gra ta jest przyjemna dla oka, łatwa do zrozumienia, lecz potrafi zagiąć największe umysły. Polecam ją zwłaszcza graczom lubiącym staranne planowanie. 

1 komentarz:

  1. A jak mam ten tryb bez końca to nie ma ilości osób które skorzystali tylko np 13/20 i nie wiem co to oznacza.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pisania komentarzy :)